طراحی، ساخت و هوشمند سازی اتاق فرار (Escape room)

طراحی،ساخت و هوشمند سازی اتاق فرار (Escape room)

بازی اتاق فرار یا اسکیپ روم چیست ؟

اتاق فرار یا اسکیپ روم عبارت است از یک بازی تفریحی، هیجانی و فکری که به تازگی جای خود را در میان سنین مختلف باز کرده است

تفریحی که هیجان را با سرگرمی های فکری در می آمیزد و فضایی متفاوت را پیش روی مخاطب می گذارد.

با انتخاب این بازی مخاطبان هم طعم هیجان را می چشند و هم یک بازی تیم ورک را تجربه می نمایند و هم ذهن خود را به چالش می کشند .
و اما اسکیپ روم یا اتاق فرار را احتمالا تا به حال بارها و بارها در فیلم ها و سریال ها دیده اید که شاهد فرار زندانیان یا فرار افراد از دست قاتلان یا تلاش برای گریختن از زندان گروگانگیران می باشد .
تمامی مخاطبان این دسته از فیلم ها دوست دارند خود را به جای شخصیت های گرفتار شده در فیلم بگذارند . خود را به چالش بکشند .

با ایجاد اتاق فرار این فرصت به وجود آمده است تا افراد در چنین فضاهایی خود را قرار بدهند، درگیر سناریوی آن شوند و خود را به چالش بکشند.

اسکیپ روم یا اتاق فرار عنوان یک سرگرمی جذاب و ماجراجویانه است در این بازی شرکت کنندگان با استفاده از سرنخ ها، نکات و استراتژی ها به حل معماها و پازل ها میپردازند و بازی را در مدت زمان محدود به پایان می رسانند .
معماهای مختلف در جای جای یک فضای مشخص پنهان شده اند و بازیکنان باید درمدت زمان مشخص آنها را بیابند و حل نمایند .
این بازی ها به صورت فضاهای متفاوتی از قبیل سلول زندان، رستوران ،هتل، کلبه دور افتاده و حتی ایستگاه های فضایی طراحی می شود .

یا حتی می توانند بر اساس فضای یک فیلم یا سریال طراحی شوند و هر یک از این فضا ها سناریوی خاصی دارند و هدف خاصی را دنبال می نمایند.
در یک بازی اسکیپ روم مخاطب ماموریت فرار از زندان را می دهند در دیگری باید از دست یک قاتل زنجیره ای فرار کنند و در جایی دیگر در نقش کاراگاه به دنبال قاتل میگردند .

سناریوی اتاق فرار :

تا به امروز سناریوهای مختلفی در این اتاق ها طراحی شده اند که تعدادی از آنها مانند زامبی ها، خانه های خالی از سکنه، آزمایشگاه های علمی، زندان ها، دزدان دریایی، شکار گنج، گروگان گیری و آدم ربایی تقریبا در تمام کشورها مشترک است .

خیلی از آنها از شخصیت های فیلم های ترسناک جهت هیجان بیشتر استفاده نموده اند همانند شخصیت اصلی فیلم جن گیر، دختری با موهای بلند در فیلم حلقه و عروسک معروف آنابل و …
در بازی اتاق فرار مسئله تیم ورک بسیار حائز اهمیت می باشد تعداد نفرات جهت اجرای بازی بین ۶ یا ۸ نفر می باشند که بسته به سناریو تعداد افرادی که می توان با آنها بازی را انجام داد متفاوت است .

سانس های مربوط به سناریوها و مدت زمان آنها معمولا بین ۳۰تا ۶۰ دقیقه می باشد که بسته به تعداد معماهای هر اتاق فرار متفاوت می باشد .

اهداف اتاق فرار :

اتاق فرار با هدف افزایش کارگروهی، لذت گروهی و ایجاد همبستگی و حس همکاری در بین افراد گروه به وجود آمده است .

بازیکنان بنا به شرایط و قوانین بازی در محیط بازی حضور می یابند و با توجه به همین قوانین در زمان محدود و با تعداد راهنمایی های محدود سعی به حل معما می نمایند و تلاش می کنند خود و سایر هم گروهیشان را از اتاق فرار فراری دهند .
اتاق فرار این امکان را به مخاطبان می دهد ساعتی را به دور از دنیای مجاری و اینترنت باشند .

لحظاتی سرشار از هیجان را در کنار عزیزان خود تجربه نمایند و اینکه یک ساعت از تمام درگیری های فکری و ذهنی خارج از بازی رها می شوند و تمام هم و غم خود را جهت بیشبرد مراحل بازی می گذارند .

اتاق فرار هوشمند:

در اسکیپ روم هوشمند علاوه بر تمرکز بر روی دکوراسیون زیبا و انتخاب معماهای جذاب یک سیستم کنترلی هوشمند می باشد که کل فضای بازی را تحت کنترل خواهد داشت و بازی طبق تایم لیدر طراحی شده پس از تشخیص حضور بازیکنان در هر مرحله و حل معمای آن اجرا می شود.

هوشمند سازی علاوه بر افزایش چشمگیر کیفیت و جذابیت های بازی موجب می گردد

مزایای هوشمند سازی اتاق فرار :

اتاق فرار را پس از مدتی با انجام اندک تغییر سخت افزاری و کد نویسی جدید بروز نمود و مخاطبان بتوانند ادامه بازی را نیز در آینده دنبال نمایند ( در واقع انتهای سناریوی هر بازی را باز گذاشته و به صورت سریالی بازی را در تایم های مشخص تغییر داد جهت نگه داشتن مراجعین ) به علاوه با توجه به ماهیت الکترونیکی این بازی به راحتی می توان از سناریوهای ترکیبی نیز استفاده نمود.

همینطور اینکه در اسکیپ روم های هوشمند از هیچ نوع قفلی که رایج در تمام اتاق فرار ها می باشد استفاده نمی شود و کاملا به صورت سنسوریک می باشد .

مجموعه کوشش کارنوین با کادر متخصص و مجرب و با سالها تلاش در زمینه تکنولوژی های هایتک آمادگی خود را جهت همکاری با سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری در زمینه اتاق فرار دارند اعلام می دارد.

در این زمینه جهت طراحی دکوراسیون بر اساس تکنولوژی های هایتک و استفاده از اکسسوری های به روز دنیا و همچنین تهیه ی سناریو جهت اتاق فرار توانایی و تجربه خود را در اختیار سرمایه گذاران می گذارد.
جهت بازدید از نمونه کار اجرا شده توسط شرکت کوشش کار نوین با ماتماس بگیرید،مجموعه مخمصه اولین مجموعه اتاق فرار هوشمند در سطح ایران می باشد که توسط مجموعه کوشش کار نوین طراحی و اجرا شده است.

اتاق فرار