هولوگرافی سه بعدی – holographic ۳D چیست ؟

هولوگرافی سه بعدی – holographic ۳D

هولوگرافی سه بعدی سیستم پخش تصویر ۳ بعدی از محصولات و یا اشخاص است که یک تصویر شناور از محصول شما را در فضایی شیشه ای و معلق در هوا نمایش میدهد . توسط هولوگرافی سه بعدی شما می توانید زوایای مختلف سازه یا محصول خود را در ابعادی کوچک و به صورت سه بعدی ببینید. این سیستم برای مواردی که بسیار حساس و غیرقابل دسترس برای همه افراد هستند بسیار مفید و کاربردی است مانند شبیه سازی شکل سه بعدی ماکت پروژه های ساختمانی ، اشیاء موزه ها ، افراد مشهور و … که امکان نمایش و در دسترس بودن آن برای همه امکان پذیر نیست .

تکنولوژی های نمایش سه بعدی مدرن نه تنها در کامپیوترها و تلویزیون ها محبوب هستند؛ بلکه نمایش آن ها به صورت محیطی و درک تجربی آن به مراتب جذاب تر است. هولوگرافیک پروجکشن کاربردهای فراوانی دارد مانند : مدل سازی پزشکی ، شبیه سازی پرواز ، کنترل ترافیک هوایی ، شبیه سازی میدان جنگ ، تشخیص پزشکی ، تشخیص آب و هوا ، سرگرمی ، تبلیغات ، آموزش ، انیمیشن ها ، واقعیت مجازی ، روبوتیک و …

هولوگرافی از یک نمایشگر و سازه ای با صفحاتی شفاف که منعکس کننده نور میباشند تشکیل شده است . شما تصویر را با چرخش در مقابل خود و در زوایای مختلف می ببینید . این فناوری به سرعت در حال توسعه و رشد است و از ابتدا در رقابت های تجاری محصولات و تبلیغات کاربرد داشته است چرا که جلوه ای بسیار چشمگیر دارد و در خاطر مخاطب باقی می ماند.

تکنولوژی نمایش سه بعدی هولوگرافیک (Holographic Projection) در موزه ها ، نمایشگاه ها و فروشگاه های محصولات، آموزشگاه ها و … کاربردهای بسیاری دارد .
سیستم هولوگرافیک پروجکشن(Holographic Projection) تصویری تمام رنگی با رزولوشن بالا و بدون محدویت مکانی را به صورت سه بعدی نمایش میدهد. مخاطبین هولوگرافی سه بعدی میتوانند یک شئ و یا شخص واقعی را روی صحنه ببینند و با تصویر شئ و شخص مجازی در تعامل باشند .
این تصاویر در چشم انسان در فضا با عمق و پرسپکتیو و به صورت معلق دیده می شوند و تجربه ای به شدت نزدیک به واقعیت را در ذهن مخاطب ایجاد می کند. یکی از نکات مهم هولوگرافیک پروجکشن عدم نیاز به استفاده از عینک های مخصوص است و بیننده می تواند به طور مستقیم و بدون واسطه با تصویر مورد نظر ارتباط برقرار کند.
پخش تصاویر هولوگرافیک می تواند روی یک صحنه (با تجهیزات خاص) و یا توسط یک پروجکشن روی یک صفحه شفاف و نامرئی ارائه شوند.

تکنولوژی هولوگرافی سه بعدی موج جدیدی در نحوه دید ایجاد می کند و تاثیرات شگرفی روی تمام زمینه های زندگی مثل تجارت، آموزش، علم و هنر و مراقبت و سلامتی دارد. همچنین با هزینه و بودجه عظیم سینماها برای پخش و اکران سه بعدی فیلم ها ، توجه مردم به سیستم های سه بعدی جلب شده است و محققان بسیاری روی انواع نمایش آن تمرکز کرده اند.
یک هولوپروجکتور (HoloProjector) می تواند در فرمت بزرگ، روی سطوح متفاوت و در نقاط کانونی مختلف و یا حتی مقیاس های کوچک روی وسایل شخصی کوچک مثل تلفن های همراه باشد.
جذابیت دید سه بعدی، موضوع جدیدی نیست و اولین تجربه های آن به زمان استروسکوپ ها بر میگردد و تا اواخر قرن اخیر توسط فیلم های سه بعدی ادامه داشت و در نهایت امروزه با استفاده از تکنولوژی هولوگرافی به شکل ویژگی های واقعیت مجازی (Virtual Reality) ادامه پیدا کرده است.
تکنولوژی سه بعدی هولوگرافیک پروجکشن بر پایه تکنیک های و هم آمیز نمایش Pepper’s Ghost (اولین تئاتر ویکتوریایی دهه ۱۸۶۰ لندن )میباشد . این تئاترها به این شکل بودند که یک بازیگر با لباس شبح مانند ، به دور از چشم حضار ، در زاویه ای از صحنه و نور می ایستد که تماشاگران سایه آن را می دیدند ولی بازیگر را از نظر آن ها پنهان بود.
اولین بار این تکنیک توسط کمپانی های Big Brother(TV show) ، CocaCola و BMW برای تبلیغات تجاری استفاده شد .
سطح ابتدایی تر این جلوه ها را می توان در زندگی روزمره مشاهده کرد. تلویزیون های سه بعدی، لیبل های هولوگرام امنیتی و یا حتی تصاویر لنتی کولار روی بسته بندی ها.
تصاویر معمولی با بالاترین کیفیت هم هنوز دو بعدی و تخت هستند. برای نزدیک شدن به واقعیت و عمق دید، حرکت موازی و پارامترهای دیگری مشابه واقعیت چشم انسان احتیاج است. که برای ایجاد چنین ویژگی هایی احتیاج به تجیزات خاصی می باشد.

مزایای استفاده از سیستم هولوگرافی سه بعدی :
» تاثیر گداری بسیار بالا به دلیل ارائه محتوای ترکیبی و متنوع
» میزان عامل هیجان Wow factor آن بسیار بالاست، این عامل باعث می شو که تجربه برند ارتقاء یافته و این تجربه به تناوب توسط مخاطب با دیگران به اشتراک گذاشته شود .
» قابلیت جلب توجه جمعیت در حال حرکت Carowd Stopping بالایی دارد.
» کیفیت بالا: محتوا می تواند تمام رنگی، واضح و با ریزولوشن Full HD و حتی ۴k به نمایش درآیند و همچنین قابلیت نمایش بی نهایت محتوا در طول روز شامل متن، فیلم، انیمیشن و هر محتوای تصویری دیگر را نیز دارد.
» واقعیت مجازی : این نمایشگرها از سناریوی مورد نظر شما یک داستان واقعیت مجازی شگفت آور خلق خواهد نمود که بینندگان را محسور جزئیات خود خواهد ساخت .
» روایت حقیقی و خیالی : انیمیشنی با ترکیب هیجان آور از تصاویر محصولات واقعی به همراه روایتی سه بعدی از ویژگیهای محصولات و خدمات شما .
» این نمایشگرها به شما مزیت رقابتی منحصر به فردی خواند بخشید که شما را از رقیبانتان متمایز نموده و شگفتی لذت و تماشا و تشریح ویژگیهای مورد نظرتان را با بالاترین کیفیت نمایش میسر میسازد .
مزایای فنی سیستم های هولوگرافی سه بعدی :
» در این سیستم ها فرآیند نمایش محتوا بر خلاف سیستم های کامپیوتری رایج به کاربر نیاز ندارد.
» این نمایشگرها ویروس نمی گیرد و با فشار یک کلید کل عملیات پیش نیاز نمایش انجام و محتوا پخش می گردد .
» ترتیب و زمان پخش برنامه های نمایش از قبل قابل برنامه ریزی و اجرا می باشد و نیازی به نظارت و مانیتورینگ ندارد.
» با در اختیار داشتن یک نمایشگر و تامین محتوای ویژه ی هر محصول، برنامه و پروژه در هزینه های پرزنت و رونمایی صرفه جویی به عمل خواهد آمد .
» جهت دیدن تصاویر سه بعدی در این محصول نیاز به عینک و یا ابزار خاصی ندارد.
» محتوا را می تواند متناسب با زمان و مکان به راحتی آپدیت نمود.
» سازه دستگاه هولوگرام سه بعدی را می توان متناسب با معماری و دیزاین داخلی مکان مورد نظر طراحی نمود .
» هزینه ی تعمیر و نگهداری آن بسیار پایین می باشد .
این نمایشگرها با انعکاس نور در یک فضای محبوس شیشه ای تصاویری سه بعدی، تمام رنگی و معلق در فضا ایجاد می نمایند که می تواند مل سه بعدی یک محصول معرفی شرکت، ماکت پروژه های عمرانی و صنعتی و یا روایت سه بعدی یک پروسه تولید باشد .
ویژگی محتوای نمایشگرهای هولوگرافیک :
در این نمایشگرها می توان هر چیزی از قبیل متن متحرک، انیمیشن، لوگو، تصویر، فیلم، شرح خدمات و … را با شرایطی خاص و به شط وجود مدل سه بعدی شده و یا انجام عملیات مدلینگ و سه بعدی سازی به نمایش در آورد .
انیماتورهای با تجربه ی مجموعه ما ایده های شما را بیرون می کشند و آنها را تبدیل به جلوه های شگفت انگیز تصویری خواهند نمود .
ویژگی های محتوای سه بعدی :
» کیفیت بالا محتوا (بسته به سفارش Full HD و ۴K)
» واقعیت مجازی و در صورت سفارش مشتری ساخت محتوا بر اساس تعامل تصاویر با اجسام فیزیکی
» ترکیبی هیجان آور از محصولات واقعی به همراه روایتی سه بعدی از ویژگی های محصولات و خدمات شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *