۳d مپینگ یا ویدئو مپینگ چیست و چه کاربردی دارد ؟

۳d مپینگ یا ویدئو مپینگ video mapping که با نام های پروجکشن مپینگ Projection mapping و نورپردازی سه بعدی هم شناخته میشود ، یک تکنولوژی نوین برای نورپردازی بر روی سطوح مختلف میباشد .
این سطوح و محصولات ممکن است ساختمان ها ، محصولات شما و یا یک تئاتر باشد که با استفاده از نرم افزارها و تولید محتوای سه بعدی ویژه ، جلوه هایی متمایز و جذاب را ایجاد میکند .در تکلنولوژی ۳d مپینگ میتوانید با ترکیب صدا و تصویر ؛ بعد سازی ، توهم نوری، مفهوم حرکتی و … بر روی سطح ایجاد کنید تا یک روایت صوتی و تصویری را ایجاد کنند .

سیستم ۳d مپینگ به شما این قابلیت را خواهد داد تا بدون عینک های ۳ بعدی بتوانید در تمامی سطوح ( هموار و غیر هموار ) تصویر را به صورت ۳ بعدی مشاهده نمایید . برای ساخت و اجرای ویدئو مپینگ ابتدا مکان و سطح مورد نظر را از لحاظ ابعاد و ساختار شناسایی شده ، سپس نسبت به ابعاد و فرمت سطح اجرا ، محتوای ۳ بعدی تولید میگردد .قیمت ویدئو مپینگ با توجه به محیط و شرایط نصب سیستم، ابعاد و متریال سطح مورد نظر و محتوای تیزر تولیدی متغییر بوده و پس از بازدید و کارشناسی اولیه محاسبه خواهد شد. گروه صنعتی کوشش کارنوین به عنوان اولین طراح و مجری سیستم ۳d مپینگ اولین نمونه این سیستم را سالها قبل در منطقه نمونه گردشگری سپاد و در مشهد در ابعاد ۴۰۰ متر اجرا نمود که بازتابهای زیادی در داخل و خارج از کشور ایجاد نمود .

ویدئو مپینگ Video Mapping کاربردهای بیشماری دارد و قابل استفاده در کنسرت ها، تالار ها، همایش ها، سمینارها، هایپر مارکت ها، رستورانها، مزون ها، بوتیک های پوشاک، گالری ها، بانک ها، نمایشگاه ها، نمای داخلی یا خارجی ساختمان و غیره … را دارد .۳d مپینگ اولین بار توسط کمپین های تبلیغاتی و ویدئویی گروه موزیک guerrilla مطرح گردید . پس از آن کمپانی های بزرگی نظیر نوکیا، سامسونگ ، یونیلور ، BMW … از تکنولوژی ویدئو مپینگ برای ساخت کمپین های تبلیغاتی محصولات خود به صورت انبوه در شهرهای بزرگ دنیا استفاده کرده اند. این شرکت های بزرگ معمولا از تکنولوژی ۳dمپینگ برای تصویر سازی بر روی صحنه ها بر روی ساختمان ها استفاده می کنند.

در فستیوال های هنری نیز ۳d مپینگ به صورت تعاملی بسیار استفاده شده است. یکی از استفاده های جالب از این تکنولوژی مپینگ و پروژکشن ۳ بعدی برای ایجاد حس عمق در بازی پینبال بود . در رقص های موزیکال EDM، این تکنولوژی با تلفیق موزیک و همگام سازی با آن سرعت در حال افزایش است.

اگرچه معمولا پروجکشن های معمولی استفاده می گردد، گاهی مواقع هنرمندان طرح های ۳d برای تصویر کردن استفاده می کنند.
هنرمندان ممکن است به عنوان یک فرم آونگارد برای بیان این تکنولوژی که طرح های ۳ بعدی خود را تصویر می سازد برای ارتباط با مخاطبان به عنوان راه جدید ارتباطی استفاده کنند . در حال حاضر استفاده از این تکلنولوژی در کمپانی های تبلیغاتی و هنری روز به روز در حال افزایش است.

تاریخچه تکنولوژی ۳d مپینگ یا پروجکشن مپینگ جدید می باشد اما با این حال قدمت این روش به اواخر دهه ۶۰ میلادی بر میگردد. در آن هنگام ویدئو مپینگ، واقعیت افزوده و لامپ سایه زن shader lamps مطرح شدند. یکی از اولین نمایش های پروجکشن سه بعدی در سال ۱۹۶۹ هنگامی که دیزنی لند، Haunted Mansion را افتتاح کرد عرضه شد. اولین بار مفهوم پروجکشن مپینگ به صورت اکادمیک توسط دانشگاه کارولینا در دهه ۹۰ میلادی مطرح شد .

هنگامی که محققان بر روی پروژه ایی تحت عنوان Office of the Future to connect offices کار می کردند. از سال ۲۰۰۱، هنرمندان بیشتری بر روی پروجکشن مپینگ کار کردند و گروهی از محققان ماکروسافت شروع به کار روی فناوری های پیشرفته پروجکشن کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *