پرینتر سه بعدی چیست؟کاربرد آن چگونه است؟

پرینتر سه بعدی چیست؟کاربرد آن چگونه است؟

پرینتر سه بعدی وسیله ای است که با استفاده از آن می توان عکس و فایل های تری دی
را تبدیل به نمونه ی سه بعدی نمود.دستگاهی که به شما این امکان را می دهد مدل هایی که در
ذهن به عنوان ایده یا طرح دارید را به صورت سه بعدی چاپ نمایید.
در واقع این وسیله قدرتی به طراحان و مهندسان می بشخد که طرح های خود را با کیفیت بالا
چاپ نمایند و در کمترین زمان ممکن به انتخاب دست و دقیق در طراحی خود برسند.
شاید موضوع ساخت دستگاهی که از عکس های ذخیره شده در رایانه پرینت هایی سه بعدی تهیه نمائیم بیشتر شبیه داستان های علمی و تخیلی باشد.
ولی اینطور نیست، فکر نکنید با یک چوب جادویی و خواندن یک ورد می توان به راحتی هر آنچه که مد نظرتون است را ظاهر نمائید. داستان پیچیده است که به اختصار در این بلاگ در مورد این تکنولوژی صحبت خواهیم نمود.

پرینتر سه بعدی چیست؟

نحوه کارکرد پرینترهای سه بعدی :

طراحی این دستگاه به این صورت است، فایلی را که به استفاده از نرم افزارهای سه بعدی طراحی نموده اید را با پسوند STL یا OBG ( بهترین پسوند جهت ارائه به نرم افزار پرینتر سه بعدی ) وارد نرم افزار مخصوص پرینتر سه بعدی ( نرم افزار Slicer) می نمائیم

این نرم افزار فایل را تبدیل به G-COOD که در واقع زبان مخصوص پرینتر سه بعدی می باشد ،می نماید.

علاوه بر اینکه این نرم افزار ها فایل سه بعدی را تبدیل به G-COOD می کنند می توانید به عنوان نرم افزار اصلاحگر نیز از آن استفاده کنید به طور مثال اگه جایی از طرح نیاز به اصلاح دارد از نظر ضخامت و .. می توان از این نرم افزار ها نییز استفاده نمود.

سپس فایل اصلاح شده در نرم نرم افزار های اصلاسر را بر روی SD memory ذخیره می نمائیم و اس دی کارت را وارد پرینتر سه بعدی می نمائیم.
بعد بالا آمدن فایل به دستگاه دستور پرینت را میدهیم، بعد از دریافت فایل پرینتر به صورت لایه گذاری شروع به ساختن مدل سه بعدی می نماید.

مواد اولیه این نوع پرینتر ها، فیلامنت می باشد که می تواند از جنس های مختلف باشد ( ABS , PLA ، رزین و … ) به صورت مفتول با قطر ۳ میل الی ۸ میل ( بسته به قطر نازل ) باشند.

که وارد دستگاه می شود و در آنجا با دمایی بالغ بر ۳۰۰ درجه ذوب م یشود و نازل دستگاه با دقتی معادل ۳۳ میکرون جا به جا می شود به صورت لایه گذاری مدل سه بعدی را می سازد. نازل دستگاه قابلیت حرکت در سه مهر x,y,z را دارا است.

ساخت مدل سه بعدی :

دستگاه پرینتر سه بعدی با خواندن دستوراتی که در G-COOD وجود دارد مدل سه بعدی را می سازد. اما تولید مدل سه بعدی وابستگی زیادی به مهارت اپراتور دستگاه دارد. شاید شما بهترین طراح باشید و بهترین مدل را طراحی کنید اما در بخش پرینت مشکل داشته باشید. به طورمثال نحوه پرینت کردن بسیار مهم است اینکه از کجا شروع به پرینت نمائید، نیاز به ساپورتر یا زیرسازی دارد یا نه یکی از مشکلات پرینتر سه بعدی که کمتر کسی به آن اهمیت می دهد این است که پرینتر های حال حاضر ضخامت های زیر ۱۰۰ میکرون را نمی توانند پرینت کنند و ضخامت کمتر از این حد می تواند مشکل زا باشد. برای اینکه اپراتور توانمدی باشید باید تجربه ی زیادی کسب کنید.

پس از پرینت :

پس از پرینت محصول مورد نظر شما آماده است و شما به راحتی می توانید از آن استفاده نمائید اما نکته مهم این است که اگر برای شما دقت و ظرافت کار مهم است باید سطح مدل را پردازش یا Finish نمائید . ( به دلیل آنکه دقت این دستگاه اکثرا در حد چند صد میکرون است لایه های ساخته شده با چشم غیر مسلح قابل رویت می باشد.) برای از بین بردن این معضل می توانید از مواد شیمیایی و یا سوهان و سمباده استفاده نمائید و سطح مدل سه بعدی را صاف نمائید.

مزیت های پرینتر سه بعدی :

۱- سرعت بالای تولید
۲- دور ریز کمتر
۳- هزینه کمتر
۴- امکان تولید اشکال پیچیده
۵- عدم نیاز به کامپیوتر
۶- قابلیت تنظیم کیفیت ( می توانید کیفیت مدل سه بعدی را تنظیم کنید کیفیت بالا با سرعت کم یا کیفیت پایین با سرعت زیاد )

نقاط ضعف پرینتر سه بعدی :

۱- توانایی تولید زیاد را ندارد
۲- مواد اولیه متنوع ندارد و قیمت مواد اولیه بسیار بالا و غیرقابل بازیافت می باشد
۳-محدودیت در ابعاد بزرگ
۴- نیاز به مهارت بالا و آزمون و خطای زیاد

پرینتر سه بعدی و کاربرد آن :

۱- معماری ( ساخت ماکت )
۲- پزشکی ( ساخت اعضای مصنوعی )
۳- شیمی ( ساخت مدل های مولکولی یا ساخت تجهیزات آزمایشگاهی )
۴- روباتیک ( ساخت اجزا و قطعات پیچیده )
۵- میراث فرهنگی ( ساخت نمونه از آثار تاریخی )
۶- مجسمه سازی ( ساخت تندیس و مجسمه شخصیت های برجسته )
۷- صنعت ( ساخت اجزا و قطعات پیچیده صنعتی )
۸- جواهر سازی ( ساخت مدل های طراحی )

دیدگاه ها بسته شده است