تری دی مپینگ و تلفیق آن با پرفورمنس آرت

تری دی مپینگ و تلفیق آن با پرفورمنس آرت

هنر دیجیتالی نورپردازی تری دی مپینگ مپینگ :طی گذر زمان و با پیشرفت روز افزون علوم و فنون جدید، تکنیک های مختلفی در علم نورپردازی به وجود آمده است

تری دی مپینگ و تلفیق آن با پرفورمنس آرت

تری دی مپینگ

شاید ساده ترین تعریف از هنر دیجیتال این باشد که بگوییم اثر هنری ای با پسوند دیجیتال نام گذاری می شود که متکی به فناوری دیجیتال تری دی مپینگ ( اعم از کاربست نرم افزارهای تخصصی، علوم کامپیوتری و زبان های برنامه نویسی) باشد .

این تعریف اولیه هر چند به شکل کلی درست است اما چندان موجب تمایز آثاری نیست که امروزه به شکل دقیق در محدوده هنر دیجیتال می گنجد. شاید این امر فراگیری روز افزون فناوری دیجیتال در تولید آثاری باشد که در سطوح گوناگون از آن بهره می برند .

بنابراین، اگر بخواهیم به شکلی تخصصی تر، هنر دیجیتال را مورد تبیین قرار دهیم، باید به آثاری اشاره نمائیم که نقش فناوری در تولید آن، ساختاری، ضروری و موثر باشد . از جمله هنرهای دیجیتالی می توان به هنرهای چند رسانه ای اشاره کرد که این بخش گستره ی وسیعی را شامل می شود و تمام آثاری که شامل عناصری چون تصویر، حجم صدا، نور و حرکت باشد را هنرهای چند رسانه ای نامید.

از جمله این هنرها که کاربرد فراوانی در عصر حاضر دارد هنرهای دیجیتال نور می باشد که تلفیق آن با پرفورمنس که شامل انواع واقعیت مجازی (تری دی مپینگ )، پرفورمنس، هنرصوتی ( موسیقی )، انواع تصویر متحرک و پیونمایی ( محتوا ) و در آخر هنر استفاده از نرم افزار کاربردی ( نرم افزار ویدیو مپینگ ) می باشد.

در ذیل به تفکیک در مورد هنردیجیتال وتری دی مپینگ و پرفرومنس و تلفیق آن با هم می پردازیم :

– هنر دیجیتالی نورپردازی تری دی مپینگ :طی گذر زمان و با پیشرفت روز افزون علوم و فنون جدید، تکنیک های مختلفی در علم نورپردازی به وجود آمده است که دارای جلوه های بصری خاص و منحصر به فرد می باشد .

این هنر با استفاده از علوم مختلفی نظیر معماری، نورپردازی، انیمیشن و موسیقی به وجود می آید و تمامی این موارد از لزوم کار محسوب می شوند .

– هنر پرفورمنس آرت ( Performance Art  ) : به فارسی هنر اجرا یا هنر نمایشگون ترجمه می شود و هنریست مرتبط با رشته های هنری که برای بینندگان اجرا می شود .

این اجرا می تواند از پیش نوشته شده باشد و یا بر اساس سناریو، می تواند فی البداهه و تصادفی باشد .

در واقع می توان هر موقعیتی که دارای چهار عنصر پایه ای زمان، مکان، بدن اجراکننده یا حضور رسانه ای آن و رابطه میان اجراکننده و بیننده است شامل شود.

این هنر می تواند هر جایی اجرا شود، در هر  محل یا با هر تجهیزات و هر مدت زمانی، حرکات و اعمال یک شخص یا یک گروه در یک جای خاص و زمان خاص کار را تشکیل می دهند.

هنر اجرا به گونه ای است که عناصر تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی را با هم ترکیب می کند .

همانطور که در مطالب فوق اشاره شد، تمامی هنرهای تجسمی با هم می توانند ترکیب شوند با ترکیب هنردیجیتال نورپردازی و هنر پرفورمنس و استفاده از موسیقی می توان تلفیقی مدرن و با جذابیت فوق العاده ایجاد نمود .

در این نوع ترکیب بعد از طراحی دکور و انتخاب سازه ، سناریویی نگارش میگردد .

حرکات فرم براساس متن سناریو که موجب انتقال مفاهیم به بیننده میباشد ، طراحی میگردد و در نهایت تولید محتوای انیمیشنی رئال و سورئال و انتخاب و یا ساخت موسیقی متناسب با فضای داستان صورت می پذیرد.

تمام این عناصر کنار هم قرار میگیرند تا اجرایی با هدف و موضوع مورد نظر ، با جذابیتهای دیداری و  شنیداری بیننده را درگیر خود کرده و ضمن ایجاد فضایی مفرح ، انتقال مفهوم به بهترین شکل ممکن صورت میگیرد .

عوامل مورد نیاز :

کارگردان

نویسنده

بازیگر فرم، حرکت و تئاتر

متخصصین الکترونیک جهت ساخت مدارات الکترونیک

برنامه نویس مسلط به  wpf و کینکت

پردازش تصویر توسط برنامه opencv که شامل موارد ذیل می شود :

فیلتر تصویر

سیستم تشخیص صورت

تشخیص حرکت

تعامل انسان و رایانه

درک حرکتی

شناسایی شی

تقسیم بندی و تشخیص

ردیابی حرکت  

واقعیت افزوده

سخن پایانی :

تمام این عناصر در کنار هم قرار می گیرند تا اجرایی با هدف و موضوع مورد نظر با جذابیت های دیداری و شنیداری بیننده را درگیر خود نموده و ضمن ایجاد فضایی مفرح، انتقال مفاهیم به بهترین شکل صورت پذیرد.

فرآیندهای شکل گرفته در نهایت نمایشی را ایجاد می نماید با ترکیب تکنولوژی و هنر که در اختتامیه جشنواره به اجرا در خواهد آمد .

شایان ذکر است گروه صنعتی کوشش کار نوین با کادری مجرب و متخصص و با دارا بودن دانش فنی تولید تکنولوژی های هایتک و به روز دنیا و همچنین ثبت چندین اختراع ملی ؛ آمادگی خود را جهت همکاری با آن سازمان محترم در زمینه مشاوره، طراحی، آموزش، نظارت و کارگردانی پروژه مذکور اعلام مینماید .

تری دی مپینگ و تلفیق آن با پرفورمنس آرت

دیدگاه ها بسته شده است