نورپردازی سه بعدی

نورپردازی سه بعدی ( ۳D Mapping ) :

با پیشرفت روز افزون علوم ، تکنیک های مختلفی در علم نورپردازی به وجود آمدند که دارای جلوه های بعدی متمایز و خاص خود میباشند . نورپردازی سه بعدی سبکی نوین از نورپردازی میباشد که در آن با استفاده از طراحی معماری سازه و برداشت از برش ها و سایر المان های موجود در نما ، سناریو نویسی و ساخت محتوا صورت گرفته و با توجه به تنوع نما بعدسازی شده و نمایش بصورت سه بعدی ( با استفاده ازخطای دید ) انجام میشود .

نحوه عملکرد این سیستم به صورت تابشی بوده و نیازی به سیم کشی و نصب ادوات بر نمای ساختمان نخواهد داشت . پروجکشن مپینگ از برندهای مختلف میباشد که متناسب با موضوع و محل نصب پیش بینی میگردد . نورپردازی ۳بعدی ( ویدئو مپینگ ) با توجه به جدید بودن فناوری و امکان ایجاد افکت های مختلف و گوناگون میتواند تاثیرگذاری خود را برای مدت ها حفظ کند .

در چند سال گذشته، کشورهای اروپایی و آمریکایی با اهداف خاص از تکنولوژی نورپردازی سه بعدی ( ویدئو مپ ) استفاده کرده اند. اولین نمونه سیستم نورپردازی ۳D و ویدئو مپینگ در ایران با ابعاد ۴۸۰ متر مربع در منطقه نمونه گردشگری سپاد خراسان توسط شرکت کوشش کارنوین اجرا گردید و بازتاب های گسترده ای در مطبوعات و سایتهای مختلف داخلی داشت .

نور پردازی سه بعدی (۳D مپینگ) نه تنها بر روی نمای ساختمان ها بلکه بر روی کلیه محصولات تولیدی اعم از خودرو ، مبلمان ، استیج و …. قابل اجرا بوده و امروزه نور پردازی تری دی (ویدئو مپینگ) به عنوان یک ابزار کار آمد در تبلیغات ، رو نمایی از محصولات ، کنسرت ها ، نمایشگاه ها و …. استفاده میگردد .

مزایای نورپردازی ۳ بعدی (ویدئو مپینگ) :

• امکان تبلیغات بر روی نمای ساختمان

• جذابیت و تازگی آن که باعث جذب فوق العاده مخاطب میگردد

• تنوع در نورپردازی نما و عدم یکنواختی نورپردازی ساختمان

• عدم نیاز به سیم کشی و نصب ادوات بر روی نمای ساختمان

• عدم محدودیت در تعداد افکت های اجرا شده بر نمای ساختمان

• استفاده از سیستم به عنوان یک رسانه و تلویزیون عظیم شهری

• تغییر حالت در ادوات نمای ساختمان و حرکت آنها را با استفاده از خطای دید ناظرین

• بهره مندی از تمامی سبک های نور پردازی همچون وال واشر ها ،LED تیوب ها ، روان ، لیزر و ….

• امکان ایجاد سیستم تعاملی بین ناظرین و نورپردازی نما ( در صورت سفارش ) با بهره گیری از میکروفن و یا حسگرهای تشخیص حرکت

 

امروزه در همه جای دنیا استفاده از نورهایی که فضای شب را همچون روز شبیه سازی نماید تقریباً منسوخ شده است . معتبرین شرکتهای تجاری دنیا نظیر سامسونگ، بی ام دبلیو ، مرسدس و …. برای تبلیغات محیطی و رونمایی از محصولات جدیدشان از نورپردازی تری دی مپینگ (ویدئو مپینگ) استفاده میکنند. تمایل به ایجاد فضاهایی با نورپردازی ۳D (ویدئو مپینگ) که از جذابیت بصری فوق العاده ای در شب برخوردار است هر روز بیشتر میشود .

تکنولوژی نورپردازی سه بعدی (video map) به ما این امکان را میدهد که حتی بناهای تاریخی و یا آثار معماری برجسته شهری را در شب به کانون توجه بدل نماید .

برآورد قیمت ویدئو مپینگ بر اساس محل اجرا ، آلودگی نوری محیط ،  نوع محتوا ، دستگاه های مورد نیاز ، ابعاد نورپردازی و … پس از محاسبات مهندسی پیش بینی و مشخص میگردد . نورپردازی ۳D علاوه بر کاهش هزینه در نورپردازی نمای برج ها با داشتن قابلیت آپدیت محتوا میتواند تا مدتها به روز بوده و هر شب نمای ساختمان را با سبکی جدید نورپردازی نماید .

در نورپردازی ۳D هیچگونه محدودیتی در تولید و زمان محتوا و سبک نورپردازی نمیباشد و سیستم نورپردازی ۳D نسبت به سایر نورپردازی ها در دراز مدت بسیار به صرفه تر است . 

بازتاب خبری اجرای اولین نورپردازی سه بعدی کشور در سایت های خبری : ایسنا   دالفک   آپارات   شهرداری مشهد   آکاایران

جهت مشاهده نمونه فایل تصویری نورپردازی سه بعدی کلیک نمایید